XC6209F10AMR-G
Part number:
XC6209F10AMR-G
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.05V 260MA SOT-25
inventory 1600
minimum : 3000
quantity
unit price
price
3000
specifications
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-25
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Current - Output
    260mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.05V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.1V @ 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    70dB (10kHz)