TCR3UG27A,LF
Part number:
TCR3UG27A,LF
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LIN 2.7V 300MA 4-WCSP-F
package:
Cut Tape (CT)
inventory 7180
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TJ)
  • Package / Case
    4-XFBGA, WLCSP
  • Supplier Device Package
    4-WCSP-F (0.65x0.65)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.327V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    680 nA
  • PSRR
    70dB (1kHz)