TCR15AG11,LF
Part number:
TCR15AG11,LF
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.1V 1.5A 6-WCSP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 5956
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TJ)
  • Package / Case
    6-XFBGA, WLCSP
  • Supplier Device Package
    6-WCSP (1.2x0.80)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    1.5A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.1V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.24V @ 1.5A
  • Current - Quiescent (Iq)
    40 µA
  • PSRR
    95dB ~ 60dB (1kHz)