S-812C42AY-B2-U
Part number:
S-812C42AY-B2-U
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 4.2V 65MA TO92-3
package:
Bulk
inventory 1635
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Supplier Device Package
    TO-92-3
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    2.1 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    65mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    4.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 10mA