S-13R1B27-N4T1U3
Part number:
S-13R1B27-N4T1U3
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SC-82AB
inventory 1600
minimum : 3000
quantity
unit price
price
3000
specifications
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Supplier Device Package
    SC-82AB
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    9 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)