S-1165B16MC-N6BTFU
Part number:
S-1165B16MC-N6BTFU
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.6V 200MA SOT23-5
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.6V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    65 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)