PT7M8218B33TAEX
Part number:
PT7M8218B33TAEX
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 150mA (Typ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    75dB (1kHz)