NCV8716MT28TBG
Part number:
NCV8716MT28TBG
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 80MA 6-WDFN
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    6-WDFN (2x2)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Current - Output
    80mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 80mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    5.8 µA
  • PSRR
    58dB (100kHz)