NCV502SN33T1G
Part number:
NCV502SN33T1G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 5-TSOP
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
    5-TSOP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    90 µA
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Current - Output
    80mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 80mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    40 µA
  • PSRR
    55dB (1kHz)