NCT3705U-33 TR
Part number:
NCT3705U-33 TR
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT23-5
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    120 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.9V @ 500mA
  • PSRR
    70dB (100Hz)