NCP163AMX280TBG
Part number:
NCP163AMX280TBG
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 4-XDFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 13813
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    4-XDFN (1x1)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    250mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.16V @ 250mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    20 µA
  • PSRR
    91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)