NCP163AFCS2925T2G
Part number:
NCP163AFCS2925T2G
describe:
IC REG LIN 2.925V 250MA 4-WLCSP
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    4-XFBGA, WLCSP
  • Supplier Device Package
    4-WLCSP (0.64x0.64)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    250mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.925V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    20 µA
  • PSRR
    91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)