NCP156ABFCT100280T2G
Part number:
NCP156ABFCT100280T2G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1V/2.8V 6-WLCSP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 6600
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    6-XFBGA, WLCSP
  • Supplier Device Package
    6-WLCSP (1.2x0.8)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    500mA, 250mA
  • Number of Regulators
    2
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V, 2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 500mA, 0.16V @ 250mA
  • PSRR
    70dB (1kHz), 92dB (1kHz)