MP2013AGJE-25-C672-Z
Part number:
MP2013AGJE-25-C672-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT-23-4
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    SOT-23-4 Thin, TSOT-23-4
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-4
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    25 µA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.9V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    15 µA
  • PSRR
    58dB ~ 41dB (100Hz ~ 1kHz)