MCP1812BT-025/LT
Part number:
MCP1812BT-025/LT
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SC-70-5
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TJ)
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Supplier Device Package
    SC-70-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    220 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.5 µA
  • PSRR
    50dB (1kHz)