LT3062IMS8E-3.3#TRPBF
Part number:
LT3062IMS8E-3.3#TRPBF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 200MA 8-MSOP-EP
inventory 1600
minimum : 2500
quantity
unit price
price
2500
specifications
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-MSOP-EP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    10 mA
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Control Features
    Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.53V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    90 µA
  • PSRR
    73dB (120Hz)