LD59100PUR
Part number:
LD59100PUR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8-DFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4423
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-DFN (3x3)
  • Output Type
    Adjustable
  • Current - Supply (Max)
    280 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.192V
  • Voltage - Output (Max)
    5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    130 µA
  • PSRR
    78dB ~ 58dB (100Hz)