BD33C0AWFP-CE2
Part number:
BD33C0AWFP-CE2
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2819
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
  • Supplier Device Package
    TO-252-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA
  • Voltage - Input (Max)
    26.5V
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    2.5 mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)