AP7383-30W5-7
Part number:
AP7383-30W5-7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3V 150MA SOT-25
package:
Cut Tape (CT)
inventory 6895
minimum : 1
  • Part Status
    Active
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-25
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    3 µA
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 150mA