AP7335A-33W5-7
Part number:
AP7335A-33W5-7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT-25
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2158
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-25
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • PSRR
    65dB (1kHz)