AP1117E25G-13
Part number:
AP1117E25G-13
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-3
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    10 mA
  • PSRR
    60dB (180Hz)